از بین بردن بوی بد چاه توالت – حفاری چاه

از بین بردن بوی بد چاه توالت, حفاری چاه, حفاری چاهفاضلاب, رفع بوی بد توالت, رفع بوی بد چاه دستشویی, تخلیه چاه تهران, لوله بازکنی تهران, رفع گرفتگی چاه

فهرست مطالب

از بین بردن بوی بد چاه توالت

بوی بد چاه دست شویی ، ظرف شویی و حمام از آن‌ چیزهایی است که ممکن است هر از گاهی اهالی منزل را آزار دهد. خیلی اوقات، آدم نمی داند چه طور باید از شر این بوهای مزاحم خلاص شود؛
درباره زوایای پیدا و پنهان همین مساله با دکتر محمد منشوری، دکترای تخصصی مهندسی محیط زیست (گرایش آب و فاضلاب) گفتگویی داشته ایم.

آقای دکتر! علت بوی نامطلوبی که گاهی ممکن است از چاه دست شویی استشمام ‌شود، چیست؟

وقتی فاضلاب وارد چاه می شود، بعد از گذشت مدتی، میکروارگانیسم های بی هوازی موجود در چاه شروع به تجزیه ی آن می کنند و در نتیجه ی این فرآیند، گازهایی مثل آمونیاک، متان و هیدروژن سولفوره که به “گازهای سپتیک” معروف هستند، تولید می شوند. این گازها کم کم از چاه بالا می آیند و بوهای نامطلوبی مانند بوی تخم مرغ گندیده در فضای توالت پخش می کنند. حالا اگر مانعی در کف سنگ توالت قرار داده نشود، این گازهای نامطبوع به سادگی باعث بدبو شدن محیط می شوند.
منظورتان از مانع، همین چاه بست هایی است که در سوراخ سنگ توالت می گذارند؟
نه؛ این چاه بست ها کارایی چندانی در جلوگیری از انتشار بو ندارند.

یعنی استفاده از آنها بی فایده است؟

بله، برای جلوگیری از پخش بوی نامطلوب چاه، بی فایده اند. اما به خاطر یک طرفه بودن دریچه، می توان از آنها به منظور جلوگیری از ورود و خروج حشراتی مثل سوسک، مگس یا پشه استفاده کرد؛ مخصوصاً در فصل گرما که چاه توالت بهترین مکان برای تکثیر سوسک‏ها و سایر حشرات موذی است.
از طرفی، اگر جسم سبکی از دست ما رها شود، با وجود چاه‏ بست، دیگر به سرعت به درون چاه نمی ‏افتد و باعث دردسرهای بعدی نمی‏ شود.
خب، اگر منظورتان از مانع عبور بو، چاه بست نیست؛ پس چه چیزی می تواند جلوی انتشار بوی نامطلوب چاه را بگیرد؟
شترگلو یا همان سیفون. البته خیلی ‏ها به اشتباه به فلاش تانک دست شویی می گویند سیفون.
اما سیفون یا همان شترگلو، لوله ای خمیده شبیه مَد یا کلاهِ حرف «آ» است که زیر سنگ توالت کار گذاشته می شود و همیشه هم مثل یک کاسه پُر از آب است.

حالا این شترگلو چگونه می تواند جلوی بوی فاضلاب را بگیرد؟

گازهای سپتیکی بوی ناخوشایندی دارند و پس از تولید در عمق چاه، به سمت بالا حرکت می کنند. وقتی این گازها به آب درون شترگلو می رسند، درون آن حل می شوند و دیگر نمی توانند به سمت فضای اتاق توالت راه پیدا کنند. اگر سیفونی وجود نداشته باشد که این گازها در آب آن حل شوند، مسلماً محیط دست شویی غیرقابل تحمل می شود.

نقش فلاش تانک که گفتید بعضی ها به اشتباه نام سیفون را روی آن گذاشته اند، چیست؟

وقتی حجم گازهای حل‌ شده در آب شترگلو بالا می‌رود، آن آب هم به یک آب بدبو تبدیل می شود و می تواند آزارمان بدهد.
اگر چند بار در طول روز فلاش تانک دست شویی کشیده و آب درون سیفون تازه شود، دیگر جای نگرانی برای وجود بوهای نامناسب در فضای دست شویی نیست.
آقای دکتر! خیلی ها برای از بین بردن سوسک، حشرات یا حتی بوی بد چاه توالت، توی چاه، نفت می ریزند. این کار، درست است؟
نه، به هیچ عنوان! چون برخی باکتری های بی هوازی و هوازی توی چاه وجود دارند که وظیفه شان تجزیه مواد آلی مثل مدفوع است و اگر ما توی چاه نفت بریزیم، این میکروارگانیسم ها را از بین می بریم و در نتیجه، مواد آلی (مدفوع) راه یافته به درون چاه تجزیه نمی شوند.

و اگر تجزیه نشوند، چه می شود؟

معمولاً آبی که توی چاه می رود، در خاک اطراف چاه جذب می شود، ولی جامدات تا به وسیله باکتری ها تجزیه نشوند، نمی پوسند و از بین نمی روند. حالا اگر مواد آلی برای مدتی وارد چاه شوند و نپوسند، ‌نتیجه اش این می شود که چشمه ها و منافذ چاه می گیرد و چاه ها زودتر از آنچه که باید، پُر می شوند و به دنبال آن دردسرهای پُر شدن چاه و خالی کردن آن پیش می آید.
همچنین در مناطقی که فاضلاب از طریق لوله و شبکه جمع آوری یا همان سیستم اِگو، به تصفیه خانه فاضلاب برده می‏شود، ریختن نفت و سایر مواد‏ شیمیایی‏‏ باعث از بین رفتن میکروارگانیسم های تجزیه کننده ی فاضلاب و ایجاد اختلال در امر تصفیه فاضلاب می‏شود.

حالا که بحث پر شدن چاه پیش آمد، بگذارید این سوال را بپرسم که به نظر شما برای تخلیه چاه ، روش های فیزیکی و مکانیکی مناسب ترند یا استفاده از مواد شیمیایی؟

استفاده از مواد شیمیایی برای باز کردن راه چاه های پُرشده چندان کارساز نیست. ضمن اینکه بخار متصاعدشده از این مواد می تواند خطری جدی برای محیط زیست باشد.

چاره ی یک چاه پُر شده، فقط استفاده از پمپ های لجن کش است. گاهی هم اگر گرفتگی چاه به علت گیر کردن یک جسم خارجی در مسیر انتقال فاضلاب به چاه باشد، می‌توان از روش فنر انداختن برای از بین بردن مانع، استفاده کرد.
خب، برویم سراغ چاه ظرف شویی و آشپزخانه. می‌گویند سیل (Seal) کردن دریچه خروجی آب ظرف شویی و ماشین

لباس شویی می تواند سدی باشد در مقابل بوی نامطلوبی که گاهی در آشپزخانه می پیچد. درست است؟

بله؛ سیل (Seal) کردن یعنی درزگیری یا آب بندی کردن دورتادور دریچه خروجی آب ظرف‌شویی یا ماشین لباس شویی.
اگر شما بخواهید بوی گازهای متصاعدشده از فاضلاب ظرف شویی یا لباس شویی به فضای درونی آشپزخانه تان نفوذ نکند، یا اگر بخواهید جلوی ورود سوسک ها را به داخل آشپزخانه بگیرید، باید بین لوله خرطومی خروجی آب و دریچه چاه‌ را به وسیله چسبی مانند چسب آکواریوم یا خمیر درزگیر، کاملاً بپوشانید تا علاوه بر جلوگیری از ورود بوی نامطلوب، جلوی ورود و خروج حشرات را هم از این درزها بگیرید و از نشت آب پیشگیری کنید.

اگر مسیر چاه ظرف شویی گرفت، چه؟

خب، در لوله هایی مثل لوله ظرف شویی یا حمام که قطرشان کم است، می توان از مواد اسیدی مایع یا جامد بازکننده راه لوله استفاده کرد. این مواد می توانند با حل کردن مو، چربی یا سایر مواد زاید، گرفتگی لوله را از بین ببرند. البته وقتی شما این مواد را توی لوله ها می ریزید، نباید تا مدتی، آب را باز کنید تا اجازه بدهید که این مواد، کارشان را به خوبی انجام دهند.

استفاده از این قبیل مواد اسیدی آسیبی به لوله ها نمی رساند؟

چرا، مسلماً می رساند و نه تنها ممکن است باعث خوردگی لوله های فلزی یا حتی پلاستیکی بشود، بلکه می تواند برای محیط زیست هم تهدیدی جدی باشد.
به همین خاطر، پیشنهاد من به کارگیری راه های فیزیکی برای مبارزه با گرفتگی چاه است؛ را‌ه هایی مثل قرار دادن توری روی سوراخ چاه ظرف شویی و خالی کردن تفاله چای و باقی مانده مواد غذایی در سبدهای کوچک مخصوص زباله در ظرف شویی.

استفاده از ونتیلاتور هم می‌تواند در تخفیف بوی نامطلوب چاه‌های خانه مؤثر باشد؟

البته! ونتیلاتور یا هواکش‌ می تواند گازهایی را که در چاه تولید می شوند و از آن بالا می‌آیند و به محیط خارجی می رسند، بمکد و از فضای داخل به بیرون ببرد و از این طریق در جابجایی هوا نقش مؤثری ایفا نماید.
البته هواکش ها قادرند از خطرات گازگرفتگی در محیط های بسته ای مثل دست شویی یا حمام نیز پیشگیری کنند.

مگر در حمام و دست شویی هم ممکن است گازگرفتگی اتفاق بیفتد؟

بله؛ خیلی ها برای تمیز کردن سرویس های بهداشتی شان، مقدار زیادی مواد سفیدکننده استفاده می کنند که بخار حاصله از این مواد می تواند به ریه های آنها آسیب جدی برساند و حتی به خفگی و مرگ شان منجر شود.
به همین دلیل توصیه می شود هنگام نظافت با مواد شیمیایی، از ماسک مخصوص استفاده شود، هواکش روشن باشد و در صورت امکان در و پنجره ها هم باز باشد.

تهیه مصاحبه : ندا احمدلو

منبع : tebyan.net
گردآوری و بازنشر : caspian98.com

از بین بردن بوی بد چاه توالت, حفاری چاه, حفاری چاهفاضلاب, رفع بوی بد توالت, رفع بوی بد چاه دستشویی, تخلیه چاه تهران, لوله بازکنی تهران, رفع گرفتگی چاه

رای بدهید post

سرعت، دقت، صداقت

خدمات ما

کافیست یکبار با ما تماس بگیرید.

شبانه روزی

به صورت شبانه روزی در خدمت شما در استان تهران، البرز
و قم می باشیم.

بهترین قیمت

ما سعی می کنیم بهترین خدمات را با بهترین قیمت به شما ارئه نماییم.

سرعت در اجرا

ما سعی می کنیم با رعایت نکات اصولی در کمترین زمان کار را به اتمام رسانیم

نیروی با تجربه

انجام خدمات با استفاده از نیروهای آموزش دیده و با تجربه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همین حالا تماس بگیرید